Yazı Detayı
24 Mayıs 2021 - Pazartesi 03:25
 
YAŞADIĞIMIZ YER KADERİMİZ MİDİR?
Mustafa Şen
mustafa@kirkagactv.com
 
 
YAŞADIĞIMIZ YER KADERİMİZ MİDİR?
      Bu söz birçok sohbette üzerine basılarak söylenir. Hatta dünyaya gelişimizin ve yaşamı eksik yaşamamızın bir güçlü beyanıdır. Genelden başlayarak gidelim…
      Ben Türkiye’de değil, şu ülkede doğsaydım… çok farklı olurdu.
     Ben şu bölgede değil, şu bölgede doğsaydım… çok farklı olurdu. 
      Ben Kırkağaç’ta değil, şu ilçede doğsaydım… çok farklı olurdu.
      Ben bu mahallede değil, şu mahallede doğsaydım…çok farklı olurdu.
      Yaşama ilk gözlerimizi açtığımız yeri, annemizi , babamızı ve akrabalarımızı, adımızı, dilimizi, dinimizi  seçme hakkımız olmadan kader dediğimiz bir durumla karşılaşıyoruz. Sonra ailede, yaşadığımız mahallede, eğitim sisteminde, kültürün içinde birey olup-kişiliğimizi buluyoruz.
     Tamamen eşitsizliklerin içinde yoğrulup, emek vererek yaşamımızı değer katmaya, sorumluğumuz noktasında hayat mücadelesini göğüslemeye çalışıyoruz. Doğuştan getirdiğimiz artı bonuslarla ya, da eksi bonuslarla yaşadıklarımıza “coğrafya kaderdir” deyip kabulleniyoruz.
     24 yıllık Kırkağaçlılık kimliğimde Soma ve Akhisar arasında kalan ilçemin insanlarından sürekli bu kabulleniş söylemini duydum. Bu konuda kimler fikir üretmeye kalkmış, kimler ön plana çıkmış hep önleri kesilmiş… İlçemin bu kaderini değiştirecek birçok fırsatlar kaçırılmış. Bir haftadır köşe yazarlarımızın yazılarını okuyorum. Çok güzel fikirler ortaya atılıyor ilçemin kaderini değiştirme noktasında…seviniyorum. Ama bu üretkenliğin sadece sitemizin köşelerinde kalması gibi bir endişeyi taşıyorum. Tarımdan, hayvancılığa, işsizlikten tarihi evlerimize, yemeklerinden siyasetine kadar coğrafi kadersizliği ilçemin yarınlarını düşünen insanların birlik, beraberlik, dayanışma ve işbirliğine dayanan iradi eylemliliğinin değiştireceğine inanıyor. Uzaktan yakın varlığımda haftada bir gün soluduğum havasında elimden gelen desteği sunacağım…
Saygılarımla…
 
 
 
Etiketler: YAŞADIĞIMIZ, YER, KADERİMİZ, MİDİR?,
Yorumlar
Alıntı Yazarlar
Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı